Supë me fasule, bizele dhe makarona

spot_imgspot_img

Perbersit:
1 kuti fasule 400 gr
150 gr bizele
125 gr supë
6 lugë të gjellës vaj vegjetal
1 selino e grirë
1 qepë
1 karrotë
2 lugë të gjellës sherbelë
2 lugë rozmarine
kripë
Biber i zi.

Pergatitja:
Në një enë të bollshem me gjysmën e vajit në zjarr të fortë, zbruni selinonë, qepën dhe karrotën për afro 3 minuta.

Shtoni fasulet, lëreni të marrin shije për 2 minuta, shtoni bizelet, lëngun vegjetal dhe çojeni në vlim.

Lëreni të ziejë për 10 minuta, ose derisa fasulet të fillojnë e të shpërbehen.

Shtoni makaronat supë dhe ziejeni aq sa duhet, jepni aromë me sherbelë dhe rozmarinë, spërkateni me vajin e mbetur.

Rregulloni me kripë dhe biber, ndajeni supën për pjata të veçanta dhe shërbeni të ngrohtë.

Ju bëftë mirë!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakSallatë verore
Artikulli tjetërRecetë e lehtë për makarona

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu