Si të përgatitni salcë boloneze për makarona

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 2 lugë vaj ulliri
 • 1 qepë të mëdha
 • 1 karrot
 • 2 thelpinjë hudhër
 • 1 lugë gjelle paste domate
 • 1 lugë çaji trumzë
 • 150 gram mish viçi
 • 1 gjethe dafine
 • 2 copë domate të mëdha
 • 1 lugë çaji piper i zi
 • 1 lugë çaji kripë

Përgatitja:

Ngrohni vajin e ullirit në një tigan të madh. Shtoni qepë,karroten pastaj  hudhrën, pastën e domateve, trumzën,mishin  e grirë, vazhdoni dhe përzieni.

Coptoni domatet dhe përzieni me blender dhe shtoni në tigan më  pas shtoni një  gjethe dafine,gatuajeni në zjarr për rreth 30 minuta. Përzieni vazhdimisht.

Hiqeni fletën e dafines nga përzierja e salcës.

Me kripë, piper të zi të freskët, mund të kombinoni salcën që shijohet me makaronat e nxehta.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakMeze
Artikulli tjetërSos për Mish

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu