Speca të mbushur

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 8 speca të pjekur
  • 150 gr mish viçi
  • 150 gr kaçkavall
  • 4 tranguj turshi
  • 3 vezë
  • 2 decilitra shtalp për zierje
  • 1 decilitër qumësht
  • 3 lugë vaj
  • ½ lugë pluhur hudhër
  • melmesa.

Përgatitja:

Specat e pjekur qërohen, u priten bishtat dhe u pastrohen farat.

Mishi i viçit, kaçkavalli, dhe trangujt grihet imët, brendësia e specave mbushet me mishin, trangujt dhe kaçkavallin, të grira imët dhe pastaj renditen në tavën rezistuese ndaj zjarrit, të lyer me vaj.

Në enë të veçantë tunden vezët me shtalpë për zierje, shtohen hudhra pluhur dhe mëlmesa sipas shijës dhe të gjitha përzihen mirë.

Specave të mbushur u hedhet përmbi përzierja e përgatitur, pjekën derisa të skuqen në furrën e nxehtë në temperaturë 200 gradë celsius.

Ju bëftë mirë!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTave kosi elbasani
Artikulli tjetërTavë Gostivari

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu