Tavë me patate

spot_imgspot_img

Perbersit:
1 kg patate
500 gr mish i bluar
1 qepë
2 thelbinjë hudhër
melmesa (krip,piper i zi,piper i kuq)
200 ml salcë domatesh.

Pergatitja:
Ne nje tigan te thelle qesim qepen e grire,hudhren dhe fergojme derisa te zbutet mire qepa

Shtojme mishin e bluar,melmesat sipa shijes dhe fergojme derisa mishi te leshoje yndyren persiper

Pastaj shtojme salcen e domates,ziejme dhe per 10 minuta dhe largojme nga zjarri

Ne nderkohe qerojme patatet,presim ne feta te holla,dhe shtrijmem nje shtrese ne taven e lyer me vaj

Pastaj qesim perzierjne e mishit dhe prap nje shtrese me patate

Kallepin e veme ne furre te nxehte 200 grade,mbulojm em alufolie dhe pjekim per 20 minuta

Pastaj largojme alufolien,shtojme perzierjen e vezes me qumeshtin dhe kthejm ne furre edhe 10 minuta.

 

 

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu