Tortë me mollë

spot_imgspot_img

Përbërërsit:

 • 6 vezë
 • 6 lugë sheqer
 • 6 lugë miell
 • 1 qese pluhur pjekje
 • 50 g margarinë
 • 100 g lajthi
 • 3 lugë sheqer
 • 50 g rrush të thatë
 • 50 g boronicë
 • 200 ml salcë kosi e ëmbël
 • 7-8 mollë

Përgatitja:

Qëroni mollët,bëni , një vrimë në mollë. Thithni rrush të thatë dhe boronicë në ujë të nxehtë dhe lëreni të zbutet pak.

Përziejini lajthitë e dhe sheqerin, kullojeni rrushin dhe boronicat nga uji dhe përzieni me lajthi dhe biskota. Mbushni mollën me përzierjen e përgatitur.

Rregulloni mollët në një tigan më të thellë, ose në një tepsi të përshtatshëm. Piqeni për rreth 15 minuta. Ndërkohë, gatuajeni brumin e tepsisë.

Rrihni 6 të bardha vezësh me 6 lugë sheqer. Shtoni 6 të verdhën e vezëve, margarinë të zbutur, pluhurin për pjekje dhe 6 lugë miell. Merrni mollët nga furra, derdhni sipër tyre përzierjen me lugë dhe kthehuni në furrë.

Piqni për 20-30 minuta të tjera. Kur torta është pjekur, nxirrni nga furra dhe lëreni të ftohet pak. Pastaj kthejeni atë në një tepsi. Kur të ftohet plotësisht, shtoni krem të bardhë

Tortë me mollë të përmbysura


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTortë akullore
Artikulli tjetërRole me mish të bardhë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu