Role me mish të bardhë

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 1 kg fileto pule
  • 3 lugë çaji kripë
  • Gjysmë lugë çaji piper
  • 4-5 lugë vaj për pjekje

Për fill:

  • 200 g djathë të fortë
  • 1 karotë
  • 2 lugë salcë kosi

Për përmbi:

  • 4 lugë të plota krem ​​kosi

Përgatitja:

Së pari përgatisni mbushjen, zhvishem karotën, lani atë dhe grijeni atë. Lani gjethen e majdanozit dhe copëtoni imët.

Pastaj grijeni djathin e fortë dhe vendosni gjithçka në një tas. Shtoni salcë kosi dhe përzieni gjithçka.

Lani fileton e pulës, kullojeni nga uji, më pas preni në biftekë të hollë. Shtoni kripë dhe piper nga të dy anët, më pas rrihni mirë në një biftek shumë të hollë me një çekiç kuzhine.

Ndizni furrën të nxehet në 200 gradë. Pastaj merrni një tavë të mesme dhe lyejeni lehtë pjesën e poshtme me vaj. Tani vendosni një lugë të plotë mbushjeje në një fund të biftekit dhe rrokulliseni. Rregulloni fileton e pulës së petëzuar në një tigan në mënyrë që përbërja të kthehet poshtë, pastaj derdhni disa lugë vaj në krye dhe piper të lehtë.

Përftohen rreth 12 copa fileto pule të mbështjella.

Vendoseni në furrë në 200 gradë dhe piqeni për rreth 30 minuta, atëherë kur të jetë skuqur pak, nxirrni nga furra.

Vishni secilën copë fileto pule të mbështjellë me salcë kosi dhe ktheheni në furrë të piqen për 15-20 minuta të tjera, derisa të skuqen bukur.

Shërbejeni të ngrohtë me patatet e pjekura ose me salcë dhe sallatë ose sipas dëshirës.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTortë me mollë
Artikulli tjetërBiftek me patate

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu