Biftek me patate

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 6 copë biftek lope
 • 2 lugë kripë
 • 2 lugë erëza
 • pak piper
 • 1 lugë piper i kuq
 • 3 lugë mustardë

Për patatet dhe qepët:

 • 1 kg patate
 • 4-5 koka qepë mesatare
 • 1 lugë vegetë
 • Një piper i vogël

Për pjekje:

 • 7-8 lugë vaj

Përgatitja:

Qëroni patatet dhe qepët, lani ato, më pas preni patatet në copa më të mëdha. Pritini kokat e qepës me thikë. Nëse është një patate e bardhë me një lëkurë të hollë, atëherë nuk është e nevojshme ta qëroni , thjesht lani mirë.

Ndizni furrën të nxehet në 220 gradë. Tani merrni një tepsi më të madhe dhe më të thellë dhe vendosni një letër pjekje. Më pas vendosni patatet dhe qepët në tigan, pastaj hedhni erëzat dhe piper dhe përzieni.

Tani rregulloni mishin në gjysmën tjetër të tiganit, pastaj spërkatni me përzierjen e erëzave nga të dy anët. Më pas fërkojini mirë mishin me erëzat .

Pastaj përhapeni mustardën në të dy anët e mishit.

Hidhni disa lugë vaji mbi patatet dhe mishin, më pas piqni në 220 gradë. Piqeni për rreth 1 orë, ose derisa mishi të pjeket mirë si dhe patatet dhe qepët të jenë skuqur bukur. Rreth gjysmës së rrugës së pjekjes, kthejeni mishin në anën tjetër, patatet dhe qepët nuk duhet të kthehen.

Shërbeni mishin e pjekur, patatet dhe qepët e ngrohta me salcën e domates, sallatën me kastravec, ose sipas dëshirës.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakRole me mish të bardhë
Artikulli tjetërKaqik me susam

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu