Bukë me fara

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 150 gram miell tërsher
 • 300 gramë miell thekre
 • 80 gram niseshte patate
 • 50 gram miell misri
 • 1 pako maja e menjëhershme
 • 200 ml. ujë
 • 100 ml. qumësht
 • 2 lugë mjaltë
 • 1/2 filxhan vaj ulliri
 • 1 vezé
 • 1 lugë gjelle kripë
 • 1lugë tërsher

Përgatitja:

Përzieni miellin e thekres,  tërshërën, majanë, niseshten e patates dhe miellin e misrit në një enë të madh.

Shtoni përbërësit e tjerë përveç  tërshërës dhe përzieni  derisa të arrijnë një qëndrueshmëri homogjene.

Rrokullisni brumin në të katër anët dhe vendoseni në një enë, të lyer me vaj ulliri dhe pjekëni Mbulojeni me leckë dhe lëreni të pushoj.

Vendoseni furrën në 180 gradë.

Kullojeni brumin e pushuar dhe vendoseni përsëri në enë. Prisni edhe 20 minuta të tjera dhe shtoni të verdhën e vezës dhe tërshërës.

Kontrolloni dhe gatuajeni për 30-35 minuta.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakBukë shtëpie për iftar
Artikulli tjetërBukë në tavë për iftar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu