Bukë misri me qepë

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 100 gram krem(kajmak)
  • 500-650 ml ujë
  • 500 gr miell misri
  • 2⁄3 gotë soda
  • 50 gram gjalpë të shkrirë
  • 1 lugë çaji kripë
  • 1 lugë çaji sheqer
  • 1 pako pluhur për pjekje
  • 6 degëz qepë pranverore

Përgatitja:

Ngroheni furrën në 200 gradë dhe vendoseni tepsinë në furrën e nxehur që të ngrohet mirë.

Vendosni kremin dhe sodën në një enë dhe rrihni.

Ziejmë këtë përzierje me një sasi të ujit të matur (kjo zhveshje ka për qëllim që të trazojë vetëm, jo ​​të skuqet).

Shtoni 2/3 e miellit të misrit në përzierjen ujore dhe përzieni.

Pasi të keni shtuar përbërës të tjerë, shtoni ujë dhe miell të plotë misri dhe përzieni.

Lyejmë tavën me një copë gjalpë dhe shtojmë përzierjen misrit dhe pjekim.

Piqeni mirë për rreth 40-45 minuta dhe shërbejeni me gjalpë ndërsa është i nxehtë.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakKrem supe me mish pule
Artikulli tjetërPulë me Salcë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu