Salcë me kërpudha

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 400 g kërpudha
  • 1 kungull i njomë i vogël
  • 1 kokë më e vogël e qepës
  • 2 thelpinj të hudhrës
  • 2-3 lugë vaj, ose 1 lugë gjelle të plotë
  • 1 lugë çaji kripë
  • 0.5 lugë çaji piper
  • 2 lugë gjelle lëng limoni të shtrydhur
  • 2 dl salcë kosi
  • 1 dl salcë kosi

Përgatitja:

Së pari, lani kungullin e njomë dhe kërpudhat dhe preni ato në feta të hollë. Më pas qëroni qepën dhe hudhrën, lani dhe copëtoni imët.

Hidhni pak vaj në tas, ose shkrini pak gjalpë, më pas shtoni qepën dhe hudhrën e copëtuar. Përzieni pastaj shtoni kungullin e njomë dhe kërpudhat .

Derdhni rreth 3-4 lugë ujë në të dhe ziejini së bashku në nxehtësi të ulët për rreth 15 minuta. Përzieni disa herë gjatë zierjes.

Kur gjithçka të jetë zbutur, shtoni të gjitha erëzat dhe lëngun e limonit, dhe më pas hidhni sipër salcë kosi dhe salcë kosi.

Tani përzieni mirë dhe lëreni të gatuhet për disa minuta të tjera.

Në fund, dekorojeni me gjethe të copëtuara preshun. Shërbejeni të ngrohtë me mish të pjekur, peshk, patate pure dhe sallatë sipas dëshirës.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakBurek me peta të gatshme
Artikulli tjetërLakror me spinaq

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu