Gjellë e shijshme me mishë qengji

spot_imgspot_img

Përbërësit:

Për mishin:

 • 600 gram kofshë qengji (viçi sipas kërkesës)
 • 2 copë qepë
 • 4 thelbinjë hudhër
 • 3 gotë vaj ulliri
 • 3 copë domate
 • 1 lugë gjelle paste domate
 • 2 gota ujë të nxehtë
 • 1 lugë çaji kripë

Për të kremin:

 • 4 copë patëllxhan
 • 1.5 gota qumështi
 • 1.5 lugë miell
 • 1 lugë gjalpë
 • 1/2 gotë uji djathë të rrahur
 • 1 lugë çaji kripë
 • 1 lugë piper i freskët

Përgatitja:

Bëni vrimat në 4 patëllxhanët me thikë dhe vendosini në një tepsi  pjekje. Piqeni për rreth 20 minuta në 200 gradë.

Vendosni patëllxhanët e pjekur në një enë dhe shtrini për ti qëruar të lehtë, prisni 15 minuta, dhe më pas qëroni.

Ngrohni 3 lugë vaj ulliri në një tigan. Shtoni 2 qepë fërgoni  derisa të skuqen

Shtoni 4 thelbinjë hudhër të copëtuar,  më pas shtoni 600 gr mish viçi ose qengji.

Lëreni mishin të gatuhet derisa mishi të lëshohet. Shtoni 1 lugë gjelle domate, 1 lugë çaji kripë dhe piper, 3 domate të qëruara, të copëtuara.

Shtoni 2 gota ujë të nxehtë dhe lihet të gatuhet derisa mishi të jetë i butë.

Shkrini 1 lugë gjelle gjalpë në një tigan. Shtoni 1,5 lugë miell dhe skuqeni derisa të trashet

Shtoni patëllxhanët që keni pjekur dhe qëruar pastaj shtoni 1.5 gota qumështi ngadalë dhe përzieni vazhdimisht. Shtoni 1 lugë çaji kripë dhe piper.

Më pas shtoni gjysmë gote parmezan dhe përzieni dhe hiqeni nga zjarri.

Hedhin mishin përmbi krem. ju bëftv mirë.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakGullash me suxhuk
Artikulli tjetërPatate me djathë në tavë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu