Gjethe Lakre të mbushura

spot_imgspot_img

Përbërësit:
1 presh
750 gr karotë
4 thelpinj hudhër
25 gr bajame (të thekura, plus të tjera për të shërbyer)
degëza kopër (të freskëta)
3 lugë vaj ulliri
1 lugë çaji fara kumini
8 gjethe lakër (të mëdha)

Përgatitja:
Nxehim më parë furrën në 180ºC. Presim dhe pastrojmë mirë gjethet e lakrës, presim karrotat, qërojmë dhe presim imët hudhrat.
Shtypim bajamet, pastaj i thekim derisa të marrin ngjyrë të artë. Marrim koprën pastaj presim në kubikë fetat e djathit.
Nxehim vajin në tigan në temperaturë pak mbi mesataren dhe i trazojmë për pak minuta gjethet e lakrës dhe karrotat. Shtojmë hudhrën, farat e qimnonit dhe pak ujë.
I përziejmë, pastaj i mbulojmë me kapak dhe i lemë të gatuhen butësisht derisa perimet të jenë zbutur, për pesë minuta. I përziejmë shpesh, duke iu shtuar ujë.
Marrim gjethet e lakrës në ujin e zier me kripë për 2 deri në 3 minuta, i kullojmë dhe i shtrijmë në një dërrasë për gatim. Mbushim me bajame, kopërdhe me djathë mikserin e perimeve, pastaj hedhim tre lugë nga përzierja në qendër të çdo gjetheje.
I mbështjellim dhe i vendosim, duke lënë damarët e gjetheve të lakrës poshtë, në një pjatë pjekjeje.
I spërkasim me vaj, i mbulojmë dhe i lemë të piqen për 15 minuta. I shërbejmë, duke iu hedhur sipër bajame.

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakQofte me Salce te Bardhe
Artikulli tjetërQofte me Patate dhe Vezë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu