Gjyveç me mish

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 400 gr mish viçi,
 • 5 copa hudhër,
 • 3 domate,
 • 1,5 lugë salcë speci,
 • 1 lugë çaji Biber i zi,
 • 1 lugë çaji biber i kuq,
 • 1 lugë çaji qimnon,
 • 1 qepe e kuqe,
 • 1 lugë vaj vegjetal,
 • 2 lugë gjalpë,
 • 1 lugë çaji kripë,
 • ½ gota ujë të vakët,.

Përmbi:

 • speca.

Hapat:

Në një tenxhere e derdhni gjalpin, vajin vegjetal dhe mishin e fërgoni në temperaturë mesatare.

Pastaj ia shtoni hudhrën, qepën, domatet, salcën, ujin, erëzat dhe kripën.

E përzieni e gjithë glazurën dhe e fërgoni mirë, pasi fillon uji të ju shterët gjellës e largoni nga zjarri.

Pastaj gjyveçin e mbyllëni me kapak dhe e vëni në furrë për pjekje në temperaturë 180 gradë celsius për rreth 20 minuta pjekje.

Përmbi ia vendosni specat dhe e shërbeni nëpër pjata.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakÇorbë me kërpudha
Artikulli tjetërSarme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu