Japrakë

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 200 ml vaj ulliri
  • 2 qepë të mëdha të bardha, të grira hollë (ose 6 qepujka)
  • 200 g oriz i imët
  • 3 lugë mendërz e freskët e grirë
  • 1 luge kopër e grirë
  • kripë
  • piper i zi i sapobluar
  • 500 g gjethe rrushi të freskëta ose të konservuara
  • 200 ml ujë
  • lëngu i 1 limoni.

Përgatitja:

Për të gatuar japrakë veprojmë në këtë mënyrë: Në një tenxhere nxehni gjysmën e vajit dhe fërgoni qepët në zjarr të avashtë për 10 minuta. Shtoni orizin dhe skuqeni.

Vërini kapakun, uleni flakën dhe ziejeni për 5 minuta. Shtoni mendërzën, koprën, kripë e piper sipas deshirës, vërini kapakun dhe zgjateni zierjen edhe 5 minuta të tjera në zjarr shumë të ulët, duke kontrolluar se mos ngjitet.

Ndërkaq lërini gjethet e rrushit në ujë të vluar për 3 minuta. Kullojini dhe thajini me një leckë të thatë. Mbushini gjethet nga ana pa shkëlqim duke e vënë mbushjen në pjesën afër kërcellit, mbylleni duke i palosur anat pastaj mbështilleni për të formuar japrakët.

Në një tenxhere të përshtatshme vendosni japrakët ngjitur me njëri-tjetrin, edhe në shumë shtresa. Hidhuni vajin e mbetur, 200 ml ujë, lëngun e limonit dhe mbulojini me një pjatë që të mos lëvizin. Ziejini për 1 orë në zjarr të avashtë. Shërbejini si antipastë me kos.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakGullash me fasule
Artikulli tjetërPulë të mbushur me oriz

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu