Pulë të mbushur me oriz

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 1 pulë me peshë afro 1 e ½ kg
  • 1 filxhan çaji oriz
  • 100 gr gjalpë
  • 1 qepë
  • 1 lugë mustardë
  • kripë
  • piper
  • vegetë
  • rozmarinë të freskët ose të tharë.

Përgatitja:

Për të gatuar pulë të mbushur me oriz veprojmë në këtë mënyrë: Pastrojmë pulën, e fshijmë dhe e lyejmë nga të gjitha anët me mustardë.

I hedhim kripë, piper, vegetë dhe rozmarinë. Ndërkohë, ziejmë orizin për 10 min në ujë me kripë. Skuqim qepën e grirë imët me pak gjalpë derisa të zbutet.

Hedhim orizin e kulluar, e skuqim pak me qepën, hedhim pak kripë e vegetë dhe me këtë masë orizi, mbushim pulën.

E vendosim në tavën ku do të piqet, mbi të hedhim pjesën e mbetur të gjalpit të nxehur mirë, por jo të djegur dhe gjysëm gote ujë.

Pulën e mbulojmë me letër alumini dhe e fusim në furrë të nxehtë në temperaturë 200°C për t’u pjekur për 1 orë. E zbulojmë nga letra e aluminit dhe e lagim me lëngun të cilin e lëshon gjatë pjekjes.

E lëmë akoma të piqet edhe për 30 min, derisa të skuqet mirë. E shërbejmë me mbushjen dhe sallatë sipas dëshirës.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakJaprakë
Artikulli tjetërPule me patate ne furre

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu