Krelan me lulelakër

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 500 gram lulelakër
 • 200 gram kungull
 • 3vezë
 • 200 gram djathë i bardhë
 • 3 qepë e freskët
 • 4 degë kopër
 • 4 degë majdanoz
 • 5 lugë miell
 • 1 lugë gjelle vaj ulliri
 • 1 lugë çaji kripë
 • 1/2 lugë çaji piper i zi
 • 1 lugë gjelle vaj ulliri

Përgatitja:

Vendosni lulelakrën që keni ndarë në lulet e saj në një tenxhere të thellë pasi të keni larë me shumë ujë.

Vloni për 8-10 minuta me shtimin e ujit të valë dhe 1/2 lugë çaji kripë.

Grini kungullin i njomë dhe djathin e bardhë të qëruar me anën e trashë të rende. Prisni imët qepën, koprën dhe majdanozin .

Derdhni lulelakrën e zier në tasin e përzierjes pasi të keni kulluar ujin. Shtrydheni atë me ndihmën e një piruni dhe bëni pure.

Shtoni vezë, fetat e djathit dhe kungullin e njomë, zarzavatet e copëtuara, miellin , vajin e ullirit, 1/2 lugë çaji kripë dhe piper.

Pasi të keni përzier të gjithë përbërësit, transferojini në tavën e furrës të me vaj ulliri. Shtypeni atë me një shpatull dhe drejtojeni.

Piqeni në furrën e parangrohur 180 gradë për rreth 20 minuta derisa të marrë ngjyrë kafe të artë.

 


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu