Makarona me mish pule

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 1 lugë gjelle gjalpë
 • 1 qepë
 • 100 gramë speca shumëngjyrësh zile (e verdhë, e kuqe dhe jeshile)
 • 2 kofshë pule
 • 2 lugë salce soje
 • 1 lugë çaji kripë
 • 1 lugë çaji pluhur hudhër
 • 1/2 pako makarona
 • 1 filxhan qumësht
 • 3 gota ujë i nxehtë
 • 100 gramë djath

Përgatitja:

Shkrihet gjalpi.

Pritini imët specat dhe qepët me ngjyrë dhe i lyeni me gjalpë.

Përzijeni  specat dhe qepët e gatuajeni shpejt pulën. është e rëndësishme të përzieni në këtë fazë.

Shtoni salcë soje dhe erëza të tjera.

Shtoni makaronat e pjekura dhe përzieni. Shtoni qumësht dhe ujë të nxehtë. Në nxehtësi të ulët, mbuloni tiganin dhe gatuajeni për 12 minuta.

Hapni kapakun e tenxhere dhe pasi të avullpj uji dhe qumështi Shtoni djathin


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu