Kuleç të butë

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 500 gram miell
  • 1 lugë çaji kripë
  • 1/2 lugë çaji sheqer pluhur
  • 3/4 filxhan vaj luledielli

Përgatitja:

Merrni miellin  filloni duke gatuar brumin duke shtuar ujë të ngrohtë gradualisht në miell, të cilit i shtoni sheqer pluhur dhe kripë. (Rreth 250 ml 500 gram miell. Ujë i ngrohtë)

Lëreni brumin që keni mbuluar me leckë të pushoj  për 20 minuta në temperaturën e dhomës.

Pasi të hapni pjesën tjetër të brumit në një formë roll, përgatisni pëlhura brumi me madhësi arre.

Rrotulloni pjesën e brumit në një formë të rrumbullakët me ndihmën e një rrotull. Pasi ta vendosni brumin që lyejeni me vaj luledielli sipër njëri-tjetrit, hapeni atë derisa të bëhet sa më i hollë të jetë e mundur.

Lëreni që rrotat e përgatitur të brumit të qëndrojë për 20 minuta në temperaturën e dhomës për herë të fundit.

Ngrohni furrën në 200 gradë. Mbuloni tepsinë me letër .

3-4 cm nga pjesa tjetër e brumit të yndyrës. copa të mëdha brumi.

Shtypni pjesët e mesme të copave të brumit që rrotulloni butësisht në dorë me gishtin e madh dhe vendosni ato në tepsi me ndërprerje.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu