Mantia me patate

spot_imgspot_img

Perbersit:
3 patate
1 lugë të çajit kripë
1 lugë të çajit Biber i zi
1 lugë të gjellës gjalpë
majdanoz
PËR MISH
200 gr mish
1 qepë
1 spec
1 domate
gjysmë luge salcë
kripë
Biber i zi
PËRMBI
3 lugë jogurt
1 lugë majonez
2 lugë të gjellës gjalpë
biber i kuq.

Pergatitja:
Patatet zieni, pas zierjës shtypëni dhe përzieni me erëza, gjalpë dhe majdanoz.
Qepën dhe specat i preni në copa të vogla, i fërgoni në tigan me pak vaj. Pastaj ia shtoni mishin, salcën, erëzat dhe e vazhdoni fërgimin.
Patatet i vendosni nëpër tasa ose në ndonjë enë të vogël, duke ia japur formën e rrumbullakët dhe e lënë hapësirën në midis bosh.
Përzierjën e mishit ia vendosni në atë hapësirë, përmbi ia derdhni përzierjën e majonezit me jogurt dhe biberin e kuq të fërguar.

Ju bëftë mirë!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu