Mish me lakra në mënyrën tradicionale

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 1,5 kg lakra të freskëta
  • 500 g mish viçi
  • 500 g mish qengji
  • kripë
  • piper
  • spec i bluar
  • 250 ml kos
  • vaj

Përgatitja:

Pastroni lakrat dhe pritni në feta, por jo deri në fund, kujdes që të mos shpartallohet

Mishin priteni në copë më të mëdha dhe në tenxhere radhisni në mënyrë alternative mishin dhe lakrën

Qitni kripë, piper, qitni sipër pak vaj dhe ujë deri në gjysmë

Lëreni në vlojë rreth gjysmë ore, pastaj në zjarr të vogël zieni disa orë

Në fund, nxehni pak vaj dhe spec të bluar, shtoni kosin dhe të gjitha qitni sipër mishit dhe lakrave dhe shërbejeni


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu