Mish Pule me Patate

spot_imgspot_img

Përbërësit:
1 pulë
1 kg patate
1 dl vaj
1 karrotë
1 domate
1 lugë sos domatesh (jo e domosdoshme)
2 qepë
1 spec i kuq
piper i kuq
majdanoz
piper i zi
kripë

Përgatitja:
Pula pastrohet dhe prehet në copa.
Mbi qepët e fërguara me vaj, shtoni karrotat, specat e grirë, domatet, mishin, kripën sa për shije, gjysme gotë me ujë dhe përzieni duke hedhur herë pas herë ujë. Kur mishi është i gatuar shtoni gjysmë luge çaji sos domatesh, pastaj piperin e kuq. Pastroni dhe preni në kube patatet, hedhni gjysmë litre ujë dhe përzieni të gjithë së bashku deri sa të bëhet gati. Pasi ta largoni gjellën nga të nxehtit, hedhni majdanoz të grirë, piperin e zi dhe përziejeni.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakBajadera me Mish Pule
Artikulli tjetërTavë me perime

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu