Picë shtëpije

spot_imgspot_img

Përbërësit:

Për brumin:

 • 220-250 g miell
 • 150 ml ujë të vakët
 • 10 g maja të freskët
 • 2 lugë vaj
 • 1 lugë çaji kripë
 • 1lugë sheqer

Për mbushjen:

 • 150 g djathë
 • 150 g sallam
 • 3-4 feta proshutë
 • 1 grusht ullinj të grirë
 • 3-4 lugë gjellë keçap
 • 1 lugë e rrafshët rigon
 • një spec

Për dekorimin:

 • domatet e qershi

Përgatitja:

Derdhni ujë të ngrohtë në një tas, pastaj shtoni majanë e thërrmuar dhe sheqerin. përzieni pak dhe lëreni të qëndroj për rreth 10 minuta.

Pastaj shtoni vaj, kripë dhe miell në tas, pastaj përzieni me një lugë ushqimi dhe më pas gatuajeni brumin me dorë. Shtoni miellin gradualisht dhe më pas transferojeni brumin në një tavolinë Mbulojeni dhe lëreni të qëndrojë për rreth 15-20 minuta.

Ndizni furrën të nxehet në 200 gradë. Ndërkohë, preni sallamen në unaza, dhe proshutën në feta ose kube. Pritini ullinjtë në gjysmë, ose vendosni të gjitha në pica. Pritini djathin në copa më të mëdha.

Përgatitni një tepsi 32 cm dhe lyeni me vaj ose margarinë. Më pas rregulloni brumin në tepsi dhe lyeni me keçap dhe spërkateni me rigon.

Pas kësaj, vendosni sallam, proshutë dhe ullinj në brumë. hedhni pak piper të freskët,

më pas mbulojeni picën me copa djathi.

Vendoseni të piqen në 200 gradë dhe piqeni për rreth 15-20 minuta.
Dekoroni picen sipër me ullinj, ose domate qershi, sipas dëshirës.

Pi


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakPulë me salcë limoni
Artikulli tjetërKofshë Qengji Me Patate

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu