Pite të vogla me mish të bluar

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 300 gr miell misri,
  • 300 gr mish i bluar,
  • 1 tharm buke i freskët,
  • 4 vezë,
  • 2 decilitra jogurt,
  • kripë,
  • Biber i zi.

Hapat:

Në enë të përshtatshme bashkohen tharmi i thërrmuar, mielli i misrit, vezët dhe jogurti i vakët.

Përbërësit e përgatitur përzihen mirë me qëllim që të fitohet një masë kompakte dhe masa lihet për të ardhur.

Masës së ardhur i shtohet mishi i bluar dhe i shtohen edhe mëlmesa sipas shijës.

Masa pastaj derdhet nëpër kallëpe për mufina dhe piqet, derisa të skuqen në furrën e nxehtë në temperaturë 200 gradë celsius.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakPogaçe me miell misër
Artikulli tjetërByrek me petë të gatshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu