Pogaçe

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 2 copë vezë (1 e verdhë veze do të ndahet)
 • 2 gota ujë të ngrohtë
 • 1 filxhan vaj
 • 4 lugë sheqer
 • 1 lugë gjelle kripë
 • 2 pako maja
 • 7,5 gota miell
 • 1/2 filxhan djath gjizë
 •  1/4 pako majdanoz
 •  1/4 pako  kopër
 • 1 njësi të verdhën e vezëve (ju keni ndarë)
 • 1 lugë çaji qimnon të zi

Përgatitja:

Së pari, derdhni vajin dhe ujin e ngrohtë në një enë të thellë.

shtypni tharmin me dorë derisa të zhduket. Pastaj shtoni vezën dhe sheqerin dhe përzieni me dorë.

Vendosni rreth 3 gota miell dhe kripë dhe filloni të ziej.

Pastaj shtoni miell gradualisht dhe gatuajeni, dhe do të merrni një brumë të butë. Mbulojeni me një leckë dhe lëreni për 30 minuta të fermentohet.

Pritini imët koprën dhe majdanozin në një enë Shtoni djathin gjizë dhe përzieni.

Merrni copa të madhësisë së mandarinës nga brumi, hapni pak me dorën tuaj dhe mbylleni me shtimin e përbërësve, pastaj rrotulloni brumin.

Vendosini ato në një tepsi me një letër të papërshkueshme nga zjarri, mbulojini me një leckë ose qese dhe lërini për 20 minuta te pushojnë

Pastaj lyeni me të verdhat e vezës në të, spërkatni me farë të zezë dhe piqeni në furrë të parangrohur me 190 gradë për 15-20 minuta.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu