Pulë me Speca të Pjekur

spot_imgspot_img

Përbërësit për 4 persona:
2 speca te kuq te prere ne copa
2 speca te verdhe te prere ne copa
1 patellxhan te madh te prere ne copa
2 luge te medha çaji me rozmarine
2 luge te medha çaji me vaj ulliri
2 luge te medha çaji me uthull
1 thelb hudhre te shtypur
4 gjokse pule
150gr makarona tub
100gr ullinj te prere ne copa
kripe

Përgatitja:
Nxehni furren paraprakisht ne 220grad C. Trazoni bashke specat, patellxhanin, rozmarinen dhe vendosini ne nje tave te madhe. Sperkatini me kripe dhe vaj ulliri dhe lerini menjane. Trazoni uthullen me hudhren e shtypur dhe me perzierjen e perfituar lyeni mishin e pules. Vendosni mishin mbi perimet dhe piqni bashke per 20 minuta ose derisa te zbutet. Nderkohe, pergatisni makaronat sipas udhezimeve te pakos. Kur pula te jete gati, hiqeni nga furra. Trazoni makaronat me perimet e perziera dhe ullinjte. Servojeni gjellen duke i shtuar pak uthull.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakSarma Gjirokastre
Artikulli tjetërDollma me laker dhe me mish

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu