Pulë pikante me Xhenxhefil

spot_imgspot_img

Përbërësit:
1 pulë (e plotë, e prerë në 8 copa)
1/2 filxhan salcë soje
3/4 filxhan uthull e bardhë (e distiluar)
1 kokërr hudhër (e qëruar dhe e grimcuar)
2 lugë gjelle xhenxhefil (rrënjë të freskëta, të prera hollë në feta)
2 gjethe dafine
1/2 lugë gjelle piper i zi (kokërr).

Përgatitja:
Përziejmë pulën, salcën e sojës, uthullën, hudhrën, xhenxhefilin, gjethet e dafinës dhe piperin kokërr në një furrë holandeze. I lemë të vlojnë në temperaturë mbi mesataren.
Pasi vlojnë, reduktojmë temperaturën e zierjes. Mbulojmë tenxheren dhe i ziejmë për 30 minuta, duke i hedhur yndyrë pulës herë pas here.
Pas 30 minutash, heqim kapakun dhe i gatuajmë derisa lëngu të ulet në gjysmë.
Heqim pulën nga tenxherja në pjatën ku do ta shërbejmë. Largojmë lëngun nga tenxherja dhe e lemë mënjanë. Shërbejmë pulën e nxehtë mbi orizin e zier dhe e spërkasim me salcë.

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakMish i bardhë me qumësht
Artikulli tjetërÇorbë pule me perime

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu