Rolle patëllxhani në tavë

spot_imgspot_img

Perbersit:
3-4 patellxhan
400 gr mish gjoks pule
40 gr oriz
1 qepë
2-3 dege selino
majdanoz
kripë
Biber i zi
vaj vegjetal
700 ml salce domatesh
½ lugë çaji hudhër të tharë.

Pergatitja:
Patëllxhanët e larë i presim për së gjati në trashësi rreth 2-3 mm.

Secilin e skuqim me shumë pak vaj vegjetal në tigan jo ngjitës.

Gjoksin e pulës e bluajmë me makinë të mishit, qepën dhe selinon i ndajmë në kube të vogla.

Bashkojmë qepët me mish, kripë, biber të zi, majdanoz dhe orizin dhe i përziejmë.

Marrim nga një lugë nga masa e përgatitur, i formojmë në formë të qepapëve dhe i mbështjellim me nga një copë patëllxhan.

Marrim tepsinë, shtojmë gjysmën e salcës, i vendosim patëllxhanët, më pas i mbulojmë me salcën e mbetur.

E pjekim në furrë në temperaturë 200 gradë celsius, fillimisht e mbulojmë me folje alumini, pjekët për 30 minuta.

Më pas ia largojmë folien dhe vazhdon të pjekët edhe për 10 minuta tjerë.

Ju bëftë mirë!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu