Supë kundër gripeve

spot_imgspot_img

Perbersit:
300 gr kungull
1 karrotë
1 qepë
1 patate
4 lugë të gjellës vaj vegjetal
2 gota uje te pules
4 gota ujë të vakët
1 lugë kripë
1 lugë Biber i zi
½ lugë xhenxhefil.

Pergatitja:
Kungullin, karrotën, qepën dhe patatën preni në madhësi të njejtë, për arsye se do të ndikojë në temperaturë të pjekjës.
Në tenxhere e derdhni vaj vegjetal dhe qepën e fërgoni në të, pastaj ia shtoni përbërësit e tjerë dhe rreth 5 minuta e fërgoni në zjarrë.
Pasi fillon të zbutet qepa ia shtoni ujin e vakët, ujin e pulës, kripën dhe erëzat.
Përbërësit e tjerë ia bashkangjisni dhe e gjithë glazurën e vendosni në blendar, pas blendarit qorbën e përfituar e derdhni në tenxhere për vluarje rreth 1-2 minuta.
Përmbi mund ta shërbeni me krem dhe borzilok.

Ju bëftë mirë!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakKofsha pule me perime
Artikulli tjetërFile peshku me salcë limoni

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu