Supë me Presh

spot_imgspot_img

Përbërësit:
500 gr presh (i grirë)
500 gr patate (të grira)
2 lugë gjelle gjalpë
kripë
piper
150 ml ujë
100 gr djathë (i tymosur)
200 ml qumësht
200 ml kos
disa gjethe presh (i pjekur).

Përgatitja:
Në një tenxhere shtoni gjalpin të shkrijë dhe më pas shtoni preshin e grirë, patatet, kripën dhe piperin. Përzieni derisa të jenë skuqur mirë sëbashku. Shtoni ujin dhe lërini të ziejnë derisa perimet të jenë zbutur.
Shtoni djathin e tymosur dhe përzieni supën sërish. Kalojeni supën në mikser në mënyrë që të bëhet kremoze.
Kalojeni sërish supën në tenxhere të marrë valë.
Shtoni qumështin me ngadalë dhe përzieni. Shtoni kosin dhe përzieni me shpejtësi. Shtoni kripë dhe piper sipas dëshirës.
Në një tas supe shtoni supën dhe spërkateni sipër me disa fije presh i pjekur.

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakSupë me bizele
Artikulli tjetërMish pule me sos mjalte

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu