Bukë e shtëpis

spot_imgspot_img

Për brumin:

 • 1 pako maja (42 gram)
 • 1 gotë qumështi
 • 1 lugë sheqer pluhur
 • 1 gotë vaj
 • 1 gotë ujë
 • 1.5 lugë ëmbëlsirë kripë
 • 4,5 gota uji miell

Për salcën:

 • 200 gram djath krem
 • 1 vezë
 • 1/2 gotë qumësht

Për llaç të brendshëm:

 • 1.5 gota djathë (djathë fetë i grirë nëse dëshironi)
 • 1 lugë çaji biber
 • 1 lugë çaji nenexhik të thatë

Përgatitja:

Në një tas të madh, shtoni maja, qumësht, pluhur, vaj dhe ujë dhe përzieni mirë. Prisni 5 minuta dhe lëreni majanë të aktivizohet.

Shtoni miell mbi të dhe filloni të përzieni

Shtoni kripë dhe bëni një brumë të butë që ngjitet në dorë. Mos shtoni miell nëse ngjitet në dorën tuaj, kjo do ta bëjë më të vështirë.

Shtoni kripë dhe merrni një brumë të butë që ngjitet në dorë. Mos shtoni miell nëse ngjitet në dorën tuaj, kjo do ta bëjë më të vështirë.

Përzieni djathin krem, vezët dhe qumështin në një enë të veçantë. Mbajeni në frigorifer derisa ta derdhni mbi brumë.

Hapeni brumin me dorën tuaj dhe shtoni djathin gjizë në brendësi me erëzat. Mbuloni brumin dhe formojeni rrumbullakët.

Vendoseni brumin në enën për pjekje që keni lyer  dhe e lini të pushoj  për rreth 5-10 minuta.

Pastaj vendosni salcën e djathit krem ​​në bukë.

Spërkatni me  fara susami dhe qimnonin e zi mbi secilën prej tyre dhe piqni në furrë 175 gradë për 35 minuta nën kontroll.

Pasi të keni dalë nga furra dhe të ketë kaluar temperatura e parë, mbulojeni me një leckë të lagur dhe lëreni të ngrohet në temperaturën e dhomës.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakMish qingji në furrë
Artikulli tjetërRolladë pule

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu