Krepa të butë me djathë

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 2 vezë
  • 1.5 gota qumësht
  • 1 filxhan miell
  • 2 lugë vaj
  • 1 filxhan djathë fetar i thërrmuar

Përgatitja:

Vendoseni vezët në një enë të madhe dhe rrihuni butësisht. Shtoni qumështin dhe vazhdoni të përzieni.

Vazhdoni të përzieni duke shtuar miell pak nga pak. Kur të jetë integruar me miell, shtoni vajin dhe djathin dhe përzieni për herë të fundit. Sigurohuni që masa juaj e petullave është e lëngshëme.

Nëse keni kohë, lereni që përzierja të pushojë për 30 minuta në frigorifer. Përzieni përsëri përzierjen përpara se të filloni gatimin, nëse e lini të pushojë, djathrat mund të vendosen në fund.

Mundësisht ngrohni tiganin, të cilin e lyejni me gjalp ose vaj jo ngjitës, mbi nxehtësi mesatare të ulët. Me ndihmën e lugës, merrni përzierjen dhe derdhni në tigan dhe përhapeni mirë.

Gatuani në të dy  anët, dhe pastaj vendosni ato në një pjatë shërbyese.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakGjevrek në shtëpi
Artikulli tjetërBukë thekre për syfyr

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu