Krofne të mbushura me krem

spot_imgspot_img

Përbërësit:

Për brumin:

  • 1 filxhan qumësht i ngrohtë
  • 1 pako maja e thatë
  • 3 lugë sheqer pluhur
  • 6 lugë gjalpë në temperaturën e dhomës
  • 2 vezë
  • 2 – 2.5 gota miell

Për mbushjen:

  • krem

Për të skuqur:

  • 1 filxhan  vaj i lëngshëm

Për sa më sipër:

  • 2 lugë sheqer pluhur

Përgatitja:

Hedhni qumështin e ngrohtë, sheqerin pluhur dhe majanë e thatë në një enë dhe përzieni mirë.

Pastaj shtoni së pari vezët dhe rrihini mirë.

Shtoni gjalpin në temperaturën e dhomës dhe përzieni për pak kohë. Pastaj shtoni miellin pak nga pak dhe filloni të përzieni .Merrni një brumë që nuk ngjitet në dorë.  Lërëni të pushoj për 30 minuta në temperaturën e dhomës.

Transferoni brumin e pushuar në banak. Hapeni brumin tuaj me një miell të lehtë. Kujdesuni që ta lini atë të trashë, mos hapni shumë. Pastaj, bëni forma me filxhan të rrumbullakët sipas zgjedhjes tuaj.

Ngrohni vajin dhe skuqni brumin që keni përgatitur në vaj të nxehtë .

Transferoni kremin tuaj për pasta, krem ​​çokollate ose reçel në një qese shtrydhëse, pavarësisht nga mbushja që dëshironi të përdorni. Bëni një vrimë të vogël në brumin tuaj dhe mbusheni me një mbushje. Shtoni sheqerin pluhur dhe shërbejeni.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakSupë me domate
Artikulli tjetërQoftet te shijshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu