Tava më e shijshme që keni ngrënë ndonjëherë

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 1  pulë e tërë
 • 1  qepë
 • 3 lugë vaj ulliri
 • 1 lugë çaji xhenxhefil pluhur
 • 1 lugë çaji kerri
 • 1 lugë çaji borzilok
 • 1 lugë çaji trumzë
 • 1 lugë gjelle paste domate
 • 4,5 gota ujë
 • 1 domate
 • 1 spec
 • 1.5 gota bulgur me oriz
 • 1 lugë gjelle kripë
 • 1 lugë çaji piper i zi

Përgatitja:

Merrni vaj ulliri në një tenxhere me presion dhe skuqni qepën e copëtuar imët derisa të zbutet

Shtoni mishin e pulës të prerë dhe skuqeni për rreth 5 minuta.

Pastaj shtoni paste domate dhe erëza në tenxhere. Shtoni ujin dhe përzieni mirë.

Mbyllni kapakun e tenxheres me presion. Gatuani për rreth 20 minuta.

Ndërsa pula juaj po gatuan; Pritini imët specin dhe lërini mënjanë. Qëroni domaten,  dhe preni në kube dhe lërini mënjanë.

Merrni bollgurin që keni larë dhe kulluar dhe hedhni në një enë qelqi të qëndrueshme ndaj nxehtësisë. Shtoni specin dhe domaten që keni copëtuar sipër dhe përzieni mirë.

Pasi pula të jetë gatuar, hiqeni ajrin nga tigan, hapni kapakun dhe vendoseni mishin e pulës bukur në bulgurin që keni vendosur në tavën e furrës.

Derdhni të gjithë ujin e mbetur në tenxhere mbi bulgurin dhe piqeni në furrën e parangrohur 250 gradë për rreth 20 minuta.

Pasi ta keni nxjerrë nga furra, lërini të pushojë për një kohë dhe më pas shërbejeni të nxehtë.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu